tarcze do cięcia betonu, kamienia

Mieszanki betonowe to wyjątkowo twarde materiały mineralne, które do skutecznej i precyzyjnej obróbki wymagają odpowiednich narzędzi tnących – takich, jak wyjątkowo trwałe tarcze diamentowe. W tej kategorii prezentujemy Państwu szeroki asortyment, w którego skład wchodzą tarcze diamentowe do cięcia betonu i kamienia. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą narzędzi do cięcia. Jeżeli mają Państwo pytania, nasi doradcy służą fachową poradą oraz wsparciem w doborze odpowiedniej tarczy diamentowej do cięcia.


Czym są tarcze diamentowe do cięcia betonu i kamienia?

Tarcza diamentowa do kamienia i betonu to specyficzny rodzaj tarcz tnących przeznaczony do montażu na szlifierkach, przecinarkach oraz urządzeniach wielofunkcyjnych. Tarcze do cięcia betonu i kamienia wyróżniają się przede wszystkim trwałym korpusem wykonanym z mocnej stali oraz zębami tnącymi pokrytymi nasypem diamentowym zatapianym w spoiwie diamentowym. Diamentowy proszek pozwala tarczom skutecznie wżerać się w kamień i materiały mineralne oraz ciąć je w precyzyjny sposób, bez ryzyka uszkodzenia struktury surowca.

Ze względu na swoje właściwości cierne oraz mocną konstrukcję, odpowiednio dobrana tarcza diamentowa może być wykorzystywana również do cięcia asfaltu, ceramiki, gresu, granitu, marmuru, glazury, klinkieru oraz cegieł.

Na co zwracać uwagę, wybierając tarcze diamentowe do kamienia i betonu?

Choć pozornie tarcze diamentowe do cięcia kamienia i betonu nie są przesadnie skomplikowanymi elementami tnącymi, to przed podjęciem zakupowej decyzji warto dokładnie określić własne potrzeby oraz zapoznać się z rynkową ofertą.

Stojąc przed zakupem tarczy do cięcia betonu lub kamienia, należy określić przede wszystkim: rodzaj ciętego materiału, konstrukcję tarczy, materiał wykonania tarczy oraz jej wymiary.

Rodzaj ciętego materiału

Beton betonowi nierówny. Wybierając tarcze do cięcia kamienia i betonu, należy dokładnie sprecyzować, jaki materiał zamierzamy ciąć. Betonem nazywamy szeroką grupę materiałów konstrukcyjnych wykorzystywanych w budownictwie. W sektorze budowlanym powszechnie stosuje się beton o różnych klasach twardości – od C8 do nawet C115. Najczęściej jednak w standardowych konstrukcjach żelbetonowych wykorzystywane są mieszanki betonowe klasy C16-C25.

Zatem wybierając tarczę diamentową do cięcia, należy dobrać ją wedle rodzaju i klasyfikacji twardości materiału mineralnego. Do materiałów o średniej twardości warto wybrać tarczę, w której segment tnący jest przytwierdzony do korpusu za pomocą techniki zgrzewania.

Z kolei do najtwardszych materiałów (np. granitu, betonu zbrojonego czy klinkieru) należy zastosować tarczę wyposażoną w odpowiednią liczbę otworów wentylacyjnych oraz wykonaną w technice laserowej. Zapewnia ona największą twardość, żywotność oraz skuteczność podczas cięcia. Takie dyski najczęściej wyposażane są także w otwory montażowe o średnicy 20 mm, które stosowane są w profesjonalnych przecinarkach spalinowych.

Konstrukcja tarczy

Na rynku możemy znaleźć trzy konstrukcje tarcz do betonu, kamienia i innych twardych materiałów. Tarcza diamentowa występuje w konstrukcji ciągłej, segmentowej bez szczelin oraz segmentowej ze szczelinami.

Tarcza diamentowa ciągła przeznaczona jest do cięcia głównie materiałów kruchych, które mogłyby zostać uszkodzone w trakcie tarcia zębów tnących. Najczęściej stosowane są one do cięcia łupek, otoczaków oraz klinkieru.

Do twardego betonu i szerokiej grupy pozostałych materiałów mineralnych wykorzystuje się głównie dyski tnące bez szczelin. Są to stosunkowo uniwersalne elementy tnące zapewniające szeroką funkcjonalność i użyteczność.

Tarcza diamentowa ze szczelinami to standardowy typ dysku tnącego, który znajduje zastosowanie głównie do cięcia lekkiego betonu, cegieł i miękkich kamieni – np. marmuru.

Materiał i sposób wykonania

Tarcza tnąca składa się z dysku wykonywanego ze stali o podwyższonej jakości oraz z segmentów tnących ze zgrzewanych proszków kryształów diamentów syntetycznych i metali. Tarcza do betonu i kamienia może być produkowana jedną z trzech metod technologicznych, która warunkuje jej trwałość, żywotność oraz skuteczność w cięciu różnego rodzaju materiałów.

Tarcza do ciecia może być produkowana poprzez lutowanie segmentów tnących do dysku srebrnym, wyjątkowo twardym lutem. Tego rodzaju dyski tnące są jednymi z najtańszych i jednocześnie najmniej skutecznych w cięciu twardych materiałów.

Z betonem i twardymi kamieniami o wiele lepiej radzą sobie dyski zgrzewane elektrooporowo, a najlepsze elementy tnące produkowane są poprzez spawanie segmentów tnących techniką laserową.

Wymiary tarczy

Stojąc przed wyborem dysku tnącego, nie należy zapominać o jego wymiarach. Determinują one kompatybilność z urządzeniem tnącym oraz określają skuteczność w przecinaniu twardszych i grubszych materiałów. Tarcza diamentowa do betonu i kamienia najczęściej występuje w średnicach od 115 do 230 mm i wyposażona jest w otwór montażowy o średnicy 22 i 23 mm, który pozwala na montaż w większości szlifierek i przecinarek.