wiertarki udarowe elektryczne

Elektryczne wiertarki udarowe, oprócz funkcji wiercenia bez udaru, posiadają możliwość uruchomienia mechanizmu udarowego, niezbędnego przy wierceniu w twardych materiałach takich jak beton, cegła i kamień. Do wiercenia z udarem powinno używać się wyłącznie specjalnych wierteł z końcówką z węglika spiekanego (tzw. wiertła widiowe, wiertła murarskie). Elektryczna wiertarka udarowa o dużej mocy może być wykorzystywana do ciężkich profesjonalnych prac na placu budowy. Rekomendujemy profesjonalne wiertarki udarowe sprawdzonych marek takich jak DeWALT i Makita oraz elektryczne wiertarki z udarem dla majsterkowiczów marki Black+Decker.


Elektryczne wiertarki udarowe to niezastąpione elektronarzędzia, które doskonale sprawdzają się podczas nawiercania i wiercenia otworów w murze, cegle oraz w posadzkach i wylewkach betonowych. W tej kategorii prezentujemy Państwu starannie wyselekcjonowane wiertarki udarowe pochodzące od czołowych producentów elektronarzędzi. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem.

Wiertarka udarowa zastosowanie

Wiertarka udarowa to specjalny rodzaj elektronarzędzia, który wyposażony jest w mechanizm udarowy. Mechanizm ten umożliwia efektywne wiercenie w twardych materiałach. Wiertarka tego typu doskonale nadaje się do wiercenia w betonie oraz w innych powierzchniach, w których zwykła wiertarka by sobie nie poradziła.

Wiertarka z udarem wierci przy użyciu specjalnych wierteł, które powleczone są twardymi węglikami spiekanymi lub sproszkowanym diamentem syntetycznym. Dzięki temu wiertła te są w stanie efektywnie obrabiać nawet najtwardsze materiały.

Każda wiertarka z udarem posiada co najmniej dwa biegi, które pozwalają na odpowiednie dostosowanie prędkości i specyfiki pracy urządzenia do rodzaju robót. Wolny bieg, a tym samym niższa prędkość obrotowa, stosowane są do mieszania zapraw, a także wkręcania lub wykręcania elementów montażowych. Niski bieg może być również stosowany do wiercenia w miękkich materiałach – np. w drewnie. Z kolei wyższy bieg przeznaczony jest do nawiercania otworów w twardszych materiałach – m.in. do wiercenia w betonie, stali czy w klinkierze.

Najczęściej wiertarka udarowa wykorzystywana jest podczas prac budowlanych, remontowych oraz wykończeniowych. Z tego typu narzędzia na co dzień korzystają ekipy remontowo-budowlane, jak również użytkownicy hobbystyczni wykonujący doraźne prace we własnych mieszkaniach, domach czy lokalach.

Na co zwrócić uwagę, poszukują wiertarki z udarem?

Wiertarka udarowa to specjalistyczne elektronarzędzie, którego wybór nie powinien być poddany przypadkowi. Przed zakupem urządzenia należy dokładnie określić własne potrzeby, preferencje oraz specyfikę planowanych prac. Poza tym warto również dokładnie zapoznać się z aktualną rynkową ofertą tego typu urządzeń. Nowoczesne urządzenia tego typu charakteryzują się wysoką wydajnością, niskim poborem prądu oraz dużą użytecznością i wygodą eksploatacji.

Zdecydowanie najistotniejszymi parametrami tego typu elektronarzędzia z punktu widzenia użytkownika są: moc silnika, częstotliwość i energia udaru, liczba biegów, prędkość obrotowa na biegu jałowym, rodzaj uchwytu wiertarskiego, a także maksymalne średnice wiercenia w konkretnych rodzajach materiałów.

Moc

Moc silnika bezpośrednio wpływa na większość parametrów urządzeń elektrycznych. Im większa moc, tym wiertarka zapewni większą efektywność i tempo pracy. Poza tym silnik o odpowiednim zapasie mocy będzie mniej podatny na przegrzewanie spowodowane intensywną eksploatacją.

Zwykle wiertarka udarowa zapewnia moc oscylującą w granicach 320 do nawet 1300 W. Do większości standardowych prac w zupełności wystarczy urządzenie generujące moc rzędu 700-1000 W.

Częstotliwość i energia udaru

Energia udaru determinuje siłę, z jaką wiertarka jest w stanie podkuwać dany materiał w trakcie pracy. Im większa energia udaru, tym sprzęt zapewni większą siłę penetracji. Z kolei częstotliwość udaru warunkuje tempo podkuwania. Zwykle wiertarka do wiercenia w betonie zapewnia energię udaru oscylującą w granicach 1-2 J oraz częstotliwość udaru na poziomie ok. 0-55000 udarów na minutę.

Liczba biegów

Najczęściej elektronarzędzia udarowe wyposażone są w dwa biegi - wolny oraz szybki. Wolny bieg przeznaczony jest do mniej wymagających zadań, natomiast bieg szybki stosowany jest do wiercenia w twardych materiałach.

Prędkość obrotowa na biegu jałowym

Urządzenia udarowe najczęściej rozpędzają się do prędkości 3000 obr./min. Prędkość obrotowa w zakresie do 3500 obr./min i więcej zarezerwowana jest dla najwydajniejszych urządzeń.

Rodzaj uchwytu wiertarskiego

Zdecydowana większość wiertarek udarowych wyposażona jest w uchwyt szybkomocujący, SDS-Plus lub w SDS-Max. Czasem jeszcze na rynku możemy spotkać urządzenia z uchwytem kluczykowym.

Maksymalne średnice wiercenia w konkretnych rodzajach materiałów

Jednym z ważniejszych parametrów jest maksymalna średnica wiercenia w materiale. Wybierając wiertarkę udarową, należy zwrócić uwagę, jak duże średnice otworów będziemy w stanie wykonać urządzeniem w drewnie, betonie oraz stali. Najczęściej średnice te wynoszą dla drewna, betonu i stali kolejno: 18-50 mm, 8-22 mm i 10-16 mm.

Serdecznie zapraszamy Państwa do zakupów!