wiertarki kolumnowe

Precyzyjne, powtarzalne i sprawne wiercenie oraz nawiercanie elementów konstrukcyjnych, detali lub materiałów budowlanych to zadanie, które wymaga zastosowania odpowiedniego urządzenia. Tego typu elektronarzędzia doskonale sprawdzą się w profesjonalnym użytku w sektorze budowlanym czy przemysłowym. Niemniej, wiertarka kolumnowa może okazać się również świetnym rozwiązaniem dla majsterkowiczów oraz mniej profesjonalnych użytkowników. W tej kategorii prezentujemy najlepszej jakości wiertarki od czołowych producentów.


Dlaczego wiertarka kolumnowa to dobra inwestycja?

Wiertarki kolumnowe to stabilne, mocowane lub stawiane na blatach albo wolnostojące elektronarzędzia, które dzięki swojej konstrukcji gwarantują szybką, sprawną, wygodną oraz bezpieczną pracę podczas nawiercania i wiercenia otworów w niemal dowolnym materiale.

Sprzęt tego typu przydaje się przede wszystkim w sytuacjach wymagających częstego, długotrwałego wykonywania nawiertów. Wiertarki kolumnowe mogą być wykorzystywane m.in. podczas wiercenia w drewnie, metalu lub w tworzywach sztucznych. Wiertarki stołowe nie są wyposażane w mechanizm udarowy, wobec czego nie sprawdzą się do wiercenia w betonie czy innych materiałach mineralnych.

Reasumując: kupno wiertarki kolumnowej okaże się dobrą inwestycją w sytuacjach, w której musimy zachować powtarzalność oraz wysoką precyzję w trakcie nawiercania detali, elementów konstrukcyjnych bądź różnego rodzaju materiałów.

Jak dobrze wybrać wiertarkę kolumnową?

Wybór narzędzia powinien opierać się na sprecyzowaniu własnych potrzeb, charakterystyki planowanej pracy i specyfiki materiałów poddawanych obróbce. Jakie są najważniejsze kwestie, które należy uwzględnić przed zakupem wiertarki kolumnowej? Zalicza się do nich: moc znamionową elektronarzędzia, liczbę biegów, rodzaj i zakres uchwytu wiertarskiego, długość skoku wiertła i prędkość obrotową wiercenia. Poza tym ważnym parametrem technicznym jest także maksymalna średnica wiercenia w stali i drewnie, jaką jest w stanie zapewnić urządzenie.

Najczęściej profesjonalne i półprofesjonalne wiertarki tego typu generują moc znamionową rzędu 300–800 W i są wyposażone w wiele biegów pozwalających precyzyjnie ustawić tempo wiercenia do specyfiki pracy i materiału. Najczęściej producenci wyposażają swoje narzędzia w kilka, a nawet kilkanaście biegów.

Zwykle wiertarki kolumnowe umożliwiają wiercenie w stali w zakresie 10–16 mm, rozpędzają się do ok. 3000 obr./min, a skok ich wiertła wynosi najczęściej 50–60 mm.

Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące wiertarek kolumnowych, wówczas serdecznie zachęcamy do skontaktowania się z naszymi doradcami.