dłuta do drewna

Dłuta stolarskie to proste, jednak niezwykle praktyczne i przydatne narzędzia, które doskonale sprawdzają się do obróbki drewna oraz tworzyw sztucznych. Z dłut tego typu z powodzeniem korzystają zarówno zakłady stolarskie i meblarskie, pracownie artystyczne, jak i hobbyści. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą szeroką ofertą, w której skład wchodzą najwyższej jakości dłuta do drewna.


Do czego przyda się dłuto do drewna?

Dłuto stolarskie to narzędzie ręczne przeznaczone zarówno do wykończeniowych, jak i zgrubnych prac w drewnie i tworzywach sztucznych. Dłuta rzeźbiarskie wykorzystywane są do precyzyjnego usuwania nadmiaru materiału z obrabianego elementu lub powierzchni.

Zestaw dłut może okazać się niezastąpiony nie tylko podczas rzeźbienia artystycznego, lecz także do wyrównywania i nadawania kształtu drewnianym elementom konstrukcyjnym, do tworzenia mebli czy do różnego rodzaju prac warsztatowych polegających na obrabianiu drewna.

Rodzaje dłut

Choć pozornie niezwykle proste, dłuta do rzeźbienia występują w wielu wariantach i rodzajach. Z powodzeniem można wymienić m.in. dłuta stolarskie płaskie, z fazowaniem bocznym, „żłobaki”, gniazdowe, do toczenia czy dłuta półokrągłe.

  • Dłuta płaskie to najprostsze i najczęściej stosowane ostrza, które wykorzystywane są głównie do zgrubnej obróbki dużych powierzchni lub detali. Kąt natarcia tego typu narzędzi zwykle oscyluje w granicach 30 stopni.
  • Dłuta gniazdowe (przysieki) to ostrza o wydłużonej i zwężonej krawędzi tnącej. Wykorzystywane są one do wykonywania wąskich gniazd w elementach i powierzchniach. Gniazda te umożliwiają późniejsze łączenie bezklejowe elementów drewnianych.
  • Dłuta półokrągłe to narzędzia, których ostrze przyjmuje kształt litery C. Narzędzia te pozwalają na sprawną zgrubną i precyzyjną obróbkę powierzchni i detali oraz na ich wykańczanie bez pozostawiania krawędzi czy zrębków.
  • Dłuta z fazowaniem bocznym przypominają pod względem konstrukcji narzędzia z ostrzem płaskim. Wyróżnia je jednak większe nachylenie przedniej i bocznych krawędzi, co pozwala na precyzyjniejszą obróbkę materiału.
  • Dłuta do toczenia to narzędzia do rzeźbienia w drewnie – zwłaszcza mis, kul oraz innych owalnych materiałów.
  • Dłuta żłobaki to narzędzia o półokrągłym ostrzu, które wykorzystywane są do wykonywania podłużnych wgłębień.

Sprawdzone narzędzia ręczne do obróbki materiałów drewnianych

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z pełną ofertą ręcznych narzędzi do rzeźbienia. W naszym sklepie oferujemy wyłącznie najlepszej jakości produkty wykonane z twardej i wytrzymałej hartowanej i odpuszczanej stali.

Oferowane przez nas narzędzia przeznaczone są zarówno do prac precyzyjnych, jak i zgrubnych. W asortymencie posiadamy również gotowe zestawy narzędzi, które pozwolą na wygodną i kompleksową obróbkę powierzchni i detali zarówno w profesjonalnych pracowniach artystycznych, stolarskich i meblarskich, jak i w przydomowych garażach czy warsztatach.

Zachęcamy Państwa do zakupów, a jeśli mają Państwo pytania, zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.