opalarki akumulatorowe

Opalarki to wszechstronne i proste w użytku urządzenia elektryczne służące do usuwania starej farby, zarabiania złączek termokurczliwych czy do opalania drewna lub podgrzewania różnorodnych elementów podczas prac monterskich i łączeniowych. W tej kategorii prezentujemy Państwu naszą starannie wyselekcjonowaną ofertę, w której skład wchodzą opalarki akumulatorowe chętnie wybierane przez fachowców oraz majsterkowiczów.


Do czego może posłużyć opalarka akumulatorowa?

Konstrukcja opalarek akumulatorowych jest dość prosta. Urządzenie składa się z grzałki elektrycznej, która szybko nagrzewa się do temperatury oscylującej w granicach 50 do nawet 650 stopni Celsjusza. Rozgrzane przez grzałkę powietrze gromadzące się wewnątrz korpusu wydmuchiwane jest przy użyciu wentylatora napędzanego silnikiem elektrycznym.

Narzędzia te pozwalają na kilkustopniową regulację temperatury oraz ilości tłoczonego powietrza, dzięki czemu z łatwością można dopasować parametry pracy urządzenia do rodzaju realizowanych prac. Zwykle z opalarek korzysta się do usuwania starych powłok malarskich i powłok lakierniczych, do okleinowania, odmrażania, suszenia, spawania plastiku czy wykorzystuje się jako opalarki do drewna.

Jak wybrać opalarkę akumulatorową?

Niezależnie od tego, czy poszukujesz opalarki do farb, drewna czy do innych zastosowań, wybór urządzenia powinien być podyktowany przede wszystkim jego szerokim zakresem funkcjonalności i użytecznością. Dlaczego? Ze względu na parametry osiągane przez opalarki do farby, lakierów czy innych materiałów, to samo urządzenie z powodzeniem może sprawdzić się do wszystkich prac polegających na nadmuchiwaniu gorącego powietrza na obrabiany, suszony, czy łączony materiał.

Wśród kluczowych parametrów, którymi odznacza się opalarka, należy wymienić: zakres temperatury pracy, przepływ powietrza, rodzaj zastosowanego silnika, a także parametry kompatybilnych akumulatorów. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności ułatwiające użytkowanie sprzętu.

Zakres temperatury pracy

Najważniejszym parametrem, jakim cechuje się opalarka do farby, drewna czy tworzyw sztucznych, jest zakres temperatury jej pracy. Najczęściej wysokiej jakości opalarki osiągają temperaturę dochodzącą do ok. 500-600 stopni Celsjusza.

Niemniej, poza temperaturą maksymalną należy zweryfikować również minimalną temperaturę, jaką urządzenie jest w stanie wydmuchiwać. Istotny jest także zakres regulacji temperatury pracy. Najlepiej zainwestować w opalarkę, która umożliwia płynną lub przynajmniej kilkustopniową regulację temperatury wydmuchiwanego powietrza.

Przepływ powietrza

Przepływ powietrza determinuje, ile litrów rozgrzanego powietrza opalarka jest w stanie wydmuchać w jednostce czasu. Najczęściej parametr ten określa się w litrach na minutę. Im większy przepływ powietrza, tym opalarka do drewna, plastiku czy farby będzie w stanie skuteczniej i szybciej rozgrzać obrabiany materiał, co zwiększy efektywność obróbki i skróci czas pracy. Zwykle przepływ powietrza w opalarkach wynosi 100-200 l/min.

Poza maksymalnym przepływem równie istotna jest także możliwość jego płynnej regulacji, co również wpłynie na wszechstronność i użyteczność sprzętu podczas realizowania różnego rodzaju prac.

Rodzaj silnika

Opalarki elektryczne mogą być wyposażone w silnik bezszczotkowy lub w szczotkowy. Silniki bezszczotkowe (indukcyjne) to nowsze konstrukcje, które cechuje niższy pobór energii elektrycznej, stabilniejsza praca, niemal całkowita bezobsługowość, a także wysokie parametry elektryczne.

Wybierając elektronarzędzia, zdecydowanie warto zainwestować w urządzenia wyposażone w silniki indukcyjne.

Parametry akumulatorów

Parametry akumulatorów mają kluczowy wpływ na czas pracy opalarką, a także na efektywność jej silnika i wentylatora, a w konsekwencji na parametry osiągane przez urządzenie. Opalarka może być zasilana akumulatorem o napięciu 12-18 V i natężeniu 2-6 Ah.

Serdecznie zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą oraz do składania zamówień. Nasi doradcy chętnie wesprą Państwa na każdym etapie ścieżki zakupowej.