klucze udarowe pneumatyczne

W tej kategorii znajdują się pneumatyczne klucze udarowe do przemysłowych zastosowań montażowych. Klucze udarowe pneumatyczne wykorzystywane są m.in. w serwisach wulkanizacyjnych oraz w warsztatach mechanicznych i samochodowych do dokręcania i odkręcania śrub. Polecamy udarowe klucze pneumatyczne marki Bahco i Irimo.


Pneumatyczne klucze udarowe najczęściej kojarzą się nam przede wszystkim z serwisami wulkanizacyjnymi i warsztatami samochodowymi. Niemniej, pneumatyczny klucz udarowy to o wiele bardziej wszechstronne, powszechne i chętnie stosowane narzędzie. Sprawdzi się ono wszędzie tam, gdzie często dokręcamy i odkręcamy śruby z dużym momentem. Zapraszamy Państwa do przejrzenia naszej starannie wyselekcjonowanej oferty kluczy pneumatycznych pochodzących wyłącznie od uznanych marek.

Jak prawidłowo kupować klucze pneumatyczne?

Kupując klucze pneumatyczne, powinniśmy dokładnie przeanalizować własne potrzeby oraz zwrócić uwagę na szereg parametrów technicznych i rozwiązań konstrukcyjnych, które zaimplementowano w narzędziu. Najważniejszymi parametrami, którymi charakteryzują się tego typu narzędzia pneumatyczne, są: maksymalny moment obrotowy, regulacja obrotów na dokręcaniu, zużycie powietrza, system udaru oraz wielkość montowanych nasadek.

Maksymalny moment obrotowy

Maksymalny moment obrotowy jest jednym z najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania zakupowej decyzji. Parametr ten determinuje maksymalną siłę dokręcania/odkręcania, którą będzie dysponował klucz. Innymi słowy, maksymalny moment obrotowy określa, z jaką siłą będzie pracowało narzędzie przy znamionowym ciśnieniu.

Rekomendowana wysokość maksymalnego momentu obrotowego zależy od wielu czynników oraz od rodzaju prac, do jakich będziemy stosować narzędzie. Standardowo jednak klucze pneumatyczne zapewniają maksymalny moment obrotowy w zakresie 500-1000 Nm. Poza maksymalnym momentem, należy zwrócić uwagę na zakres regulacji obrotów na dokręcaniu. Im płynniejsza regulacja, tym narzędzie zapewni większą wszechstronność podczas prac wymagających mniejszej siły pracy.

Zużycie powietrza

Zużycie powietrza przez narzędzia pneumatyczne to kolejny istotny parametr techniczny. Bezpośrednio określa on wydajność klucza pneumatycznego oraz pośrednio wpływa na jego moc. Zużycie powietrza sprzętu powinno być precyzyjnie dobierane do możliwości posiadanej sprężarki powietrza. Oczywiście, jeśli dysponujemy mocniejszym i bardziej pojemnym kompresorem, niż wymaga tego narzędzie, zużyje ono tyle powietrza, ile mu podamy. Dlatego też dobierając urządzenie, należy zwracać uwagę przede wszystkim na dolny zakres zużycia powietrza i parametrów sprężarki.

System udaru

Jakość i efektywność udaru w narzędziach pneumatycznych ma istotny wpływ na komfort, ergonomię i efektywność ich obsługi. Na rynku spotkamy wiele mechanizmów udaru stosowanych w kluczach. Wśród najpopularniejszych z nich należy wymienić m.in. mechanizm udarowy V czy dwumłotkowy system udaru. Mechanizm udarowy warto dopasować przede wszystkim do rodzaju wykonywanych prac montażowych.

Montaż nasadek

Klucze udarowe należy dobierać także na podstawie wielkości kompatybilnych nasadek. Na rynku spotkamy przede wszystkim rozwiązania o dwóch wymiarach - 1/2" i 3/4". Nie jest to jednak kluczowy parametr, ponieważ z łatwością dobierzemy nasadki w każdym z tych rozmiarów. Poza tym, w razie konieczności, bez problemu dokupimy również adapter.

Klucz udarowy pneumatyczny a parametry sprężarki

Wybierając klucz pneumatyczny elektryczny, nie możemy zapominać o dopasowaniu jego parametrów do wielkości zbiornika i wydajności posiadanej sprężarki powietrza, z którą klucz będzie współpracował. Jeśli sprężarka zapewni niedostateczną ilość sprężonego powietrza, nawet najlepsze narzędzie pneumatyczne nie spełni swojej funkcji. Z tego też względu klucz pneumatyczny akumulatorowy powinien być dobierany tak, aby kompresor zapewnił nieznaczną nadwyżkę pojemności zbiornika. Do obsługi dobrej jakości klucza pneumatycznego w zupełności wystarczą sprężarki dwutłokowe lub śrubowe wyposażone w zbiorniki o pojemności nie mniejszej niż 270-300 litrów.

Zapraszamy do zakupów!

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą atrakcyjną ofertą narzędzi pneumatycznych. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania oraz zaproponujemy najlepsze rozwiązania dopasowane do Państwa potrzeb i preferencji. Zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.