mikrometry

Mikrometry to specjalistyczne przyrządy miernicze wykorzystywane do precyzyjnych pomiarów wymiarów wewnętrznych i zewnętrznych, których zakres mieści się zazwyczaj w granicach od 0,1 do nawet 0,001 mm – zależnie od stopnia dokładności mikrometru. Mikrometry pozwalają również na precyzyjne i dokładne mierzenie grubości ścianek i średnic. W tej kategorii oferujemy Państwu starannie wyselekcjonowaną ofertę, w której skład wchodzą atestowane mikromierze pochodzące od renomowanych producentów specjalistycznych przyrządów pomiarowych.


Czym jest i jak działa mikromierz?

Budowa oraz zasada działania mikrometrów noniuszowych nie jest przesadnie skomplikowana, a przez to zapewnia dużą niezawodność i łatwość wykonywania pomiaru w każdych warunkach.

Co więcej, mikrometr najczęściej całkowicie pozbawiony jest elektronicznych części i elementów, które mogłyby zaburzyć i zafałszować precyzyjny pomiar przy zewnętrznym oddziaływaniu pól magnetycznych i elektromagnetycznych. Z tego też względu mechanizm działania mikrometrów w całości opiera się na rozwiązaniach mechanicznych.

Mikrometr noniuszowy zwykle produkowany jest z węglików pomiarowych, które zapewniają znaczną żywotność i odporność na zdzieranie materiału podczas eksploatacji, co jest szczególnie ważne podczas intensywnej eksploatacji instrumentu pomiarowego. Zastosowanie materiału o zwiększonej podatności na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne mogłoby doprowadzić do szybkiego rozkalibrowania przyrządu i bezpośrednio determinowałoby istotne błędy w trakcie pomiaru.

Zakres pomiarowy instrumentów najczęściej oscyluje w granicach 0,1 do 0,01 mm, przy czym na rynku spotkać można urządzenia pomiarowe zapewniające zakres dochodzący nawet do 0,001 mm. Mikrometry noniuszowe mierzą długości, średnice i grubości poprzez regulowanie wrzeciona za pomocą pokrętła szybkiego posuwu i nakrętki regulacyjnej, które poruszają wrzecionem umieszczonym w tulei i dalej w bębnie pomiarowym.

Powierzchnia pomiarowa wskazująca zakres pomiaru zawiera się między kowadełkiem przytwierdzonym do kabłąka a wrzecionem. Mikrometry dodatkowo wyposażone są w blokadę wrzeciona ułatwiającą przenoszenie uzyskanego pomiaru oraz w osłonę termoizolacyjną.

Aby możliwe było używanie tej samej siły docisku szczęk mierniczych, instrument pomiarowy wyposażony jest w sprzęgiełko – czyli we wspomniane pokrętło szybkiego posuwu. Zapewnia ono możliwość używania stałej siły w trakcie pomiaru oraz marginalizuje ryzyko uszkodzenia instrumentu pomiarowego.

Jak należy wybierać mikrometry pomiarowe?

Decydując się na zakup mikrometru, należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na jego konstrukcję, lecz także na kilka kluczowych parametrów określających precyzję i łatwość wykonywania pomiarów.

Wśród kluczowych aspektów technicznych, które należy uwzględnić przed zakupem mikrometru, jest jego zakres pomiarowy oraz dopuszczalny błąd całkowity. Zwykle tego typu urządzenia pomiarowe zapewniają zakres pomiarowy w zakresie od 0 do 0,01 mm, niemniej niektóre bardziej specjalistyczne instrumenty są w stanie zapewnić zakres pomiarowy dochodzący nawet do 0,001 mm.

Istotny jest również zakres dopuszczalnego błędu całkowitego, który określany jest normą, zgodnie z którą wykonano instrument. Większość mikromierzy wykonuje się na podstawie zaleceń normy DIN 863, która determinuje maksymalny zakres błędu całkowitego w zakresie 4 µm.

Zapraszamy do zakupów

Zapraszamy Państwa do zakupów w naszym sklepie. Oferujemy wyłącznie najlepszy sprzęt pomiarowy w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.