przecinarki do płytek elektryczne

Przecinarka do płytek to podstawowe wyposażenie każdej firmy kładącej glazurę. Z profesjonalnych maszynek do cięcia płytek z powodzeniem skorzystają także osoby wykańczające i remontujące dom na własną rękę. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą szeroką i atrakcyjną ofertą maszynek do cięcia płytek na sucho i na mokro.


Maszynka do cięcia płytek na mokro - dlaczego warto w nią zainwestować?

Przecinarki do glazury można skategoryzować na wiele sposobów. Jednym z kluczowych kryteriów podziału jest sposób zasilania narzędzia. Na tej podstawie wyróżniamy przecinarki ręczne oraz elektryczne.

Urządzenia ręczne to niezwykle proste narzędzia wyposażone w gilotynę lub w głowicę tnącą na prowadnicy. Skutecznie tną one niewielkie i cieńsze płytki i nadają się do dorywczych i pojedynczych prac glazurniczych.

Elektryczna przecinarka do płytek to z kolei bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie, które sprawdza się do cięcia płytek o dowolnych wymiarach. Jednocześnie elektryczny napęd elementu tnącego zapewnia o wiele większą precyzję, powtarzalność i stabilność cięcia. Poza tym elektryczne przecinarki do glazury mają jedną kluczową przewagę nad przecinarkami ręcznymi - umożliwiają cięcie płytek na mokro.

Przecinarka do glazury na mokro umożliwia znaczne ograniczenie pylenia podczas pracy. Poza tym chłodzenie wodne ogranicza nagrzewanie się silnika podczas intensywnych prac glazurniczych, a także zapewnia operatorom większy komfort pracy. Co więcej, chłodzenie ogranicza zużywanie się ostrza tarczy i redukuje ryzyko powstawania szpecących płytki odprysków.

Z tego też względu maszynki do cięcia płytek na mokro rekomendowane są przede wszystkim fachowcom, którzy poszukują efektywnych rozwiązań gwarantujących możliwie najlepsze parametry cięcia przy zachowaniu wysokiej ergonomii i komfortu pracy.

Przecinarki do glazury na mokro - na co zwrócić uwagę, wybierając tego typu urządzenie?

Maszyna wodna do cięcia płytek to niezbyt skomplikowane technicznie urządzenie. Niemniej, aby dokonać prawidłowego i zgodnego z naszymi oczekiwaniami wyboru, warto dokładnie zapoznać się z rynkową ofertą sprzętu glazurniczego oraz zestawić go z osobistymi potrzebami. Maszynka do glazury powinna być precyzyjnie dopasowana do rodzaju oraz intensywności prac glazurniczych.

Wśród kwestii, na które należy zwrócić uwagę, stojąc przed zakupową decyzją, zalicza się m.in.: parametry cięcia, chłodzenie, prowadnice, moc silnika oraz średnicę tarczy.

Parametry cięcia

Maksymalna głębokość i długość cięcia są zdecydowanie jednymi z ważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę, wybierając przecinarkę. Im większa długość i głębokość, tym urządzenie zapewni większą wszechstronność i użyteczność prac glazurniczych.

Standardowo maszyna do płytek jest w stanie zapewnić maksymalną długość cięcia prostego do ok. 100-150 cm. Maksymalna głębokość cięcia może oscylować w zakresie 30-70 mm.

Jeśli przecinarka pozwala na cięcie pod kątem 45o, warto również zwrócić uwagę na parametry cięcia w takim położeniu. Zwykle parametry cięcia po przekątnej dostosowane są do kwadratowych płytek o konkretnych wymiarach - np. 60 x 60 cm, 79 x 79 cm czy 107,5 x 107,5 cm.

Chłodzenie

Maszyna do cięcia płytek na mokro zazwyczaj ma konstrukcję górnowrzecionową, która może występować w dwóch wariantach konstrukcyjnych: z ruchomym stołem lub z ruchomym silnikiem.

Niezależnie od wyboru wariantu konstrukcyjnego, wydajne maszyny górnowrzecionowe zazwyczaj wyposażone są w systemy chłodzenia z bezpośrednim podawaniem wody na ostrze. Jest to najefektywniejszy sposób chłodzenia tarczy.

System prowadnic

Producenci przecinarek stosują różne systemy prowadzenia elementu tnącego. Odpowiednia konstrukcja prowadnic w istotny sposób przyczynia się do zachowania wysokiego komfortu cięcia oraz żywotności elementów roboczych.

Przecinarki mogą być wyposażone w prowadnice równoległe, które umożliwiają sprawne cięcie wzdłużne oraz w prowadnice kątowe, które pozwalają na cięcie pod kątem. Prowadnice kątowe mogą być stałe lub być wyposażone w nastawy pozwalające na regulację kąta nachylenia w zakresie 22,5-45 stopni.

Poza tym przecinarki można skategoryzować na jednoprowadnicowe, które gwarantują dużą sztywność łamacza oraz na dwuprowadnicowe zapewniające lepszą widoczność linii cięcia.

Moc silnika

Moc silnika to jeden z ważniejszych parametrów, który determinuje skuteczność przecinania płytek, a także wydajność pracy. Warto zainwestować w przecinarki o większej mocy zwłaszcza podczas intensywnych prac.

Duża moc silnika ogranicza nadmierne nagrzewanie się urządzenia, wpływa na jego stabilną pracę, a także zwiększa użyteczność przecinarki podczas przecinania grubszych płytek. Standardowo przecinarki elektryczne dysponują mocą rzędu 800-2200 W.

Średnica tarczy

Tarcza jest jednym z ważniejszych elementów roboczych przecinarek. Przed podjęciem zakupowej decyzji warto zweryfikować, z jakimi tarczami jest kompatybilne dane urządzenie. Przecinarka stolikowa może być wyposażona w tarcze o średnicach 180-350 mm.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą atrakcyjną ofertą przecinarek, a w przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi doradcami.