klucze oczkowe z grzechotką

Klucze oczkowe są jednymi z najczęściej wykorzystywanych narzędzi ręcznych przez profesjonalistów i majsterkowiczów. Jednymi z wygodniejszych tego typu narzędzi są klucze z grzechotką, które pozwalają na jeszcze wygodniejsze i szybsze odkręcanie oraz przykręcanie śrub i nakrętek. W tej kategorii oferujemy Państwu bogaty asortyment kluczy oczkowych z grzechotką najchętniej wybieranych przez polskich fachowców. Serdecznie zapraszamy do zakupów!


Klucz oczkowy z grzechotką – czym jest i jak działa?

Klucze grzechotkowe chętnie wybierane są przez profesjonalne zakłady naprawcze, serwisy motoryzacyjne i maszynowe czy przez przedsiębiorstwa funkcjonujące w szeroko rozumianym sektorze przemysłowym. Oczywiście z powodzeniem znajdują również zastosowanie w użytku domowym i półprofesjonalnym – w przydomowych warsztatach, ogrodach czy garażach.

Narzędzia oczkowe z grzechotką wyposażone są w mechanizm grzechotkowy, który opiera swoje działanie na mechanizmie zapadkowym. Zęby mechanizmu przepuszczają negatywny ruch klucza oraz blokują go w przypadku ruchu pozytywnego. Dzięki temu praca z grzechotką pozwala na dokręcanie lub odkręcanie śrub i nakrętek bez konieczności zdejmowania klucza z nakrętki albo ze łba śruby. Oczywiście kierunek pozytywny i negatywny może być kontrolowany poprzez odpowiedni przełącznik zamontowany na korpusie klucza.

Co ważne, mechanizm grzechotkowy jest najbardziej narażonym na zużycie elementem roboczym całego klucza, wobec czego należy pamiętać o odpowiednim obchodzeniu się z kluczem oczkowym wyposażonym w grzechotkę.

Liczba zębów w mechanizmie grzechotki

Wybierając klucz, warto zwrócić uwagę na liczbę zębów mechanizmu zapadkowego. Większa liczba zębów mechanizmu grzechotki sprawia, że cały mechanizm będzie bardziej precyzyjny, co bezpośrednio wpłynie na mniejsze tarcie źle spasowanych zębów podczas wypozycjonowania klucza i jednocześnie zwiększy żywotność mechanizmu grzechotkowego.

Z drugiej strony mniejsza liczba zębów zwiększy skok klucza w fazie negatywnej i choć mniejsza liczba zębów może ograniczyć precyzję ruchu i dopasowanie zębów do pozycji klucza, to duże zęby są w stanie zapewnić lepsze przełożenie momentu obrotowego.

Dlaczego warto zainwestować w grzechotkowe oczkowe klucze?

Grzechotka zwiększa komfort i tempo pracy, pozwalając na znaczne skrócenie czasu pozycjonowania klucza na łbie śruby lub na nakręcanej albo odkręcanej nasadce.

Dzięki temu klucze oczkowe wyposażone w mechanizm grzechotkowy to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla wszystkich tych, którzy oczekują od narzędzi ręcznych nie tylko precyzji i wygody pracy, lecz także chcą zyskać jak największe tempo pracy, które bezpośrednio przekłada się na efektywność realizowanych zadań pracowniczych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klucza?

Wybierając klucze oczkowe z mechanizmem grzechotkowym, należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na liczbę zębów, lecz także na materiał wykonania narzędzia, jego długość całkowitą, rozmiar oraz profil gniazda.

Najczęściej klucze wykonywane są z mocnej stali chromowo-wanadowej lub stali narzędziowej, która zapewnia dużą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Klucze wyposażone w mechanizm grzechotkowy najczęściej dostępne są w wymiarach od M4 do nawet M36, dzięki czemu każdy znajdzie klucz dostosowany do swoich potrzeb.

Co więcej, długość narzędzi waha się w granicach od 115 do 360 mm, co pozwoli łatwo dopasować ją do warunków, w których będą prowadzone prace.

Serdecznie zachęcamy Państwa do zakupów w naszym sklepie!