papier ścierny

Papier ścierny to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych materiałów ściernych. Korzystają z niego zarówno hobbyści podczas dorywczych prac renowacyjnych w domu i ogrodzie, jak i profesjonaliści w trakcie prac remontowo-budowlanych, wykończeniowych czy montażowych i instalatorskich. W tej kategorii prezentujemy Państwu szeroką ofertę, w której skład wchodzą materiały ścierne do szlifierek oscylacyjnych, mimośrodowych oraz urządzeń wielofunkcyjnych.


Do czego wykorzystuje się papier szlifierski?

Z papieru ściernego korzysta się w niemal większości prac polegających na nakładaniu powłok malarskich i lakierniczych, w renowacji elementów drewnianych i metalowych, a także w szlifowaniu, oczyszczaniu i gratowaniu stali, drewna, tworzyw sztucznych, kamienia i ceramiki.

Odpowiednio dobrany papier ścierny pozwala na wygodne i skuteczne skrawanie nadmiaru materiału, wygładzanie powierzchni, usuwanie zadziorów czy spękań i nierówności. Z papierów i filców szlifierskich powszechnie korzysta się zarówno podczas szlifowania ręcznego, jak i mechanicznego przy użyciu szlifierek.

Na co zwracać uwagę, wybierając papiery ścierne?

Choć pozornie papier ścierny nie jest przesadnie skomplikowanym akcesorium, to jego dobór absolutnie nie powinien być poddany przypadkowi. Przed podjęciem zakupowej decyzji należy dokładnie przeanalizować własne potrzeby, stawiany sobie cel, rodzaj szlifowanego materiału, a także zapoznać się z rynkową ofertą.

Wśród najistotniejszych parametrów i aspektów, na które należy zwrócić uwagę, zalicza się: granulację papieru, rodzaj zasypu ściernego, podkład, wymiary, liczbę otworów odpylających oraz sposób mocowania.

Granulacja papieru

Granulacja papieru to najważniejszy aspekt, na który należy zwrócić uwagę. Określa ona gradację nasypu ściernego. Innymi słowy, granulacja wskazuje, jak gruby nasyp ścierny znajduje się na podkładzie materiału ściernego. Granulacja papieru ściernego określana jest oznaczeniem liczbowym. Im granulacja jest niższa, tym papier będzie bardziej chropowaty i będzie przeznaczony do skrawania grubszych ilości materiału.

Przykładowo: do zgrubnego szlifowania drewna rekomenduje się papier ścierny o granulacji P100-P200. W przypadku precyzyjnego szlifowania i polerowania powierzchni drewnianych lub metalowych stosuje się najczęściej papier ścierny o granulacji od P500 wzwyż.

Materiał zasypu ściernego

Najczęściej materiały ścierne powlekane są nasypem z elektrokorundu (tlenku glinu). Jest to przyzwoity materiał ścierny, który sprawdza się zarówno do szlifowania zgrubnego, jak i precyzyjnego wszelkich powierzchni – od metali, przez tworzywa sztuczne, aż po drewno. Elektrokorund sprawdzi się również do szlifowania stali szlachetnej.

Nieco lepszym materiałem ściernym jest samoostrzący się elektrokorund cyrkonowy. Ten rodzaj nasypu ściernego sprawdzi się do efektywnego szlifowania twardych metali – stali szlachetnej, czarnej oraz nierdzewnej. Cyrkon jest wyjątkowo trwałym materiałem, przez co zapewnia długą żywotność i wydajność papieru ściernego.

Najefektywniejsze papiery ścierne przeznaczone do najtwardszych materiałów mają nasyp wykonany z ceramiki. Jej ogromna twardość i odpowiednio wyprofilowany szlif umożliwiają obrabianie każdego rodzaju metalu, a dzięki swoim parametrom materiały ścierne z nasypem ceramicznym zapewniają nawet 6-krotnie większą trwałość względem papierów ściernych z elektrokorundu.

Podkład materiału ściernego

Materiały ścierne wykonywane są z trzech rodzajów podkładów: papierowego, materiałowego i foliowego. Podkłady papierowe są najtańszym rodzajem podkładu, przez co ich główną zaletą jest atrakcyjna cena. Nadają się one jednak przede wszystkim do szlifowania na sucho wyłącznie gładkich powierzchni.

Podkłady materiałowe są trwalsze i sztywniejsze, dzięki czemu sprawdzają się do szlifowania na sucho bardziej nierównych powierzchni oraz twardych materiałów. Z kolei do szlifowania na mokro stosowane są wyłącznie materiały oparte na podkładzie foliowym.

Wymiary i mocowanie

Wybierając papier ścierny do posiadanego rodzaju szlifierki, należy dokładnie zapoznać się z wymiarami jej stopy szlifierskiej. Źle dobrany papier ścierny utrudni lub uniemożliwi montaż, a także zmniejszy wydajność i efektywność prac szlifierskich.

Każdy materiał ścierny przeznaczony do montażu na stopie szlifierskiej cechują ustandaryzowane wymiary oscylujące w granicach od 93x185 mm do 115x140 mm.

Jaki papier ścierny do drewna wybrać?

W tej kategorii prezentujemy Państwu szeroką ofertę najwyższej jakości papierów ściernych przeznaczonych do prac szlifierkami oscylacyjnymi, mimośrodowymi oraz urządzeniami wielofunkcyjnymi. Dysponujemy wyłącznie starannie wyselekcjonowanym asortymentem, który pozwoli Państwu z łatwością dobrać rodzaj materiału ściernego do planowanych prac, rodzaju powierzchni oraz posiadanego urządzenia.

Do szlifowania drewna sprawdzi się zarówno papier ścierny na podkładzie papierowym, jak i materiałowym. Drewno można szlifować również na mokro, jednak w tym przypadku należy zaopatrzyć się w papier o podkładzie foliowym. Jeżeli wykonujemy zarówno obróbkę zgrubną, jak i precyzyjną drewna, konieczne jest wyposażenie się w kilka papierów o różnych gradacjach. Pracę warto zacząć od gradacji P24 i stopniowo wyrównywać powierzchnie, przechodząc przez gradacje P80, P100 i P120.

Jaki papier ścierny do usuwania lakieru z drewna i metalu?

Papier ścierny do usuwania starych powłok lakieru i farby z drewna i metalu powinien mieć dosyć małą gradację, która powinna oscylować w granicach P40-P120 - zależnie od tego, jak gruba jest to powłoka oraz jaki finalny efekt zamierzamy uzyskać.

Jaki papier ścierny do metalu wybrać?

Metal jest trudniejszy w skrawaniu od drewna i tworzyw sztucznych. Wobec tego papier ścierny do metalu powinien mieć większą gradację. Oczywiście jej wartość zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo zanieczyszczona i chropowata jest powierzchnia metalu oraz jaki efekt chcemy uzyskać. Do usuwania ognisk rdzy warto użyć papieru o gradacji ok. P60-P80, natomiast do szlifowania wykańczającego, gratowania i polerowania można zastosować papier o gradacji nawet P500.