bity i końcówki

Wiertarki i wkrętarki to narzędzia wymagające specjalnego oprzyrządowania, dzięki któremu nie tylko możliwe będzie wykonywanie pracy, ale też znacznie zwiększy się zakres ich działania. Akcesoria do wiertarek i wkrętarek to zarówno powszechnie stosowane wiertła, jak i różnego typu końcówki, adaptery czy klucze nasadowe. Znajdujące się w tej kategorii akcesoria do wkrętarek to szeroki wybór adapterów, końcówek i nasadek, dzięki którym możliwe będzie wkręcanie i wykręcanie śrub i nakrętek. To m.in. końcówki magnetyczne do wkrętarki pozwalające na umieszczenie w wyznaczonym miejscu wkrętu z nacięciem gwiazdkowym, krzyżakowym czy poprzecznym. W asortymencie znalazły się całe zestawy końcówek do wkrętarek, jak i pojedyncze modele bitów do konkretnych zastosowań.


Bity do wkrętarki

Zarówno wkrętarki, jak i wiertarko-wkrętarki to elektronarzędzia, które bez specjalnych akcesoriów i oprzyrządowania nie zapewnią nam pożądanej funkcjonalności i użyteczności. Bez bitów, adapterów, nasadek oraz innych końcówek do tego typu narzędzi trudno wyobrazić sobie efektywne przykręcanie i odkręcanie śrub, wkrętów czy nakrętek. W tej kategorii prezentujemy Państwu najwyższej jakości, profesjonalne bity do wkrętarek oraz inne końcówki i nasadki. Wierzymy, że nasza bogata oferta składająca się ze starannie wyselekcjonowanych bitów pozwoli Państwu z łatwością dobrać odpowiedni osprzęt do każdego rodzaju prac.

Bity do wkrętarki i wiertarko-wkrętarki – niezastąpione akcesoria do elektronarzędzi

Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy wkrętarkę lub wiertarko-wkrętarkę podczas domowego remontu, do profesjonalny prac budowlano-remontowych czy do typowo monterskich zadań, warto wyposażyć się w profesjonalne końcówki do wkrętarki, które zagwarantują nam wydajną, bezpieczną i komfortową pracę.

Bit do wkrętarki to absolutnie podstawowe wyposażenie tego typu elektronarzędzia, dlatego też brak danej końcówki podczas odkręcania specyficznych śrub może znacząco obniżyć tempo pracy oraz narazić nas na wyrobienie lub zerwanie gwintu. Podobne efekty uzyskamy także w sytuacji, gdy podczas prac wkrętarkami i wiertarko-wkrętarkami będziemy korzystać z niskiej jakości bitów wykonanych z plastycznych i łatwo odkształcających się materiałów.

Z tego też względu zawsze warto zainwestować w wysokojakościowe końcówki, które zapewnią optymalne parametry pracy, zagwarantują długą żywotność oraz pozwolą na bezpieczną i komfortową pracę niezależnie od rodzaju śrub czy momentu ich dokręcenia.

Na co zwracać uwagę, wybierając bity i końcówki do wkrętarek?

Choć pozornie końcówka do wkrętarki nie jest przesadnie skomplikowanym elementem, to jej doboru nie należy pozostawiać przypadkowi. Wybierając bity i inne końcówki do wkrętarek i wiertarko-wkrętarek, należy kierować się przede wszystkim rodzajem i rozmiarem śrub, które zamierzamy odkręcać lub przykręcać, a także specyfiką wykonywanych prac. Co więcej, przed podjęciem zakupowej decyzji, należy również zapoznać się z rynkową ofertą i wybrać bity wykonane z dobrej jakości materiałów oraz sygnowane renomowanymi i uznanymi markami.

Spośród najistotniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, wybierając końcówki do wkrętarki, należy wymienić: rodzaj bitów, materiał ich wykonania, rozmiar grotu, typ mocowania oraz zgodność z aktualnymi normami.

Rodzaj bitów

Na rynku istnieje mnóstwo różnorodnych konstrukcji bitów przeznaczonych do konkretnych rodzajów śrub. Dlatego też warto być świadomym własnych potrzeb podczas podejmowania zakupowej decyzji. Niemniej, jeśli poszukujemy uniwersalnych i powszechnie wykorzystywanych końcówek, powinniśmy zawęzić poszukiwania do końcówek typu: HEX (imbus), płaskich, Torx, krzyżakowych typu Philips i krzyżakowych typu Pozidriv.

Co więcej, bity możemy także podzielić na udarowe i nieudarowe. Te pierwsze to specyficzne końcówki do wkrętarek, które przeznaczone są do najtrudniejszych prac montażowych. Wykonywane są z najlepszej jakości metalu odpornego na duże naprężenia i uszkodzenia mechaniczne. Należy jednak pamiętać, że tego typu bity przeznaczone są do użytkowania wyłącznie z udarowymi wkrętarkami i wiertarko-wkrętarkami.

Duża różnorodność końcówek sprawia, że warto zainwestować w kompleksowy zestaw bitów, który wyposażony będzie w typowe i powszechnie stosowane końcówki w najpopularniejszych rozmiarach.

Materiał i powłoka

Bity do wkrętarek najczęściej wykonywane są z twardych metali i ich stopów. Typowymi materiałami, z których wykonuje się końcówki do wkrętarek i wiertarko-wkrętarek, są: stal wanadowa, wanadowo-molibdenowa, chromowo-wanadowo-molibdenowa, nikiel, stal narzędziowa oraz stal typu HSS.

Najwyższej jakości końcówki mogą być dodatkowo powleczone powłoką z tytanu lub nasypem diamentowym. Tytanowa powłoka znacząco zwiększa trwałość i trwałość bitu, ograniczając wpływ sił skręcających na jego konstrukcję podczas pracy.

Z kolei nasyp diamentowy składający się z mikroskopijnych cząsteczek diamentu wżera się w powłokę gniazda śrub, zwiększa siłę tarcia oraz obniża moment konieczny do odkręcenia lub przykręcenia śruby. Dzięki temu możliwe jest m.in. łatwiejsze odkręcenie zapieczonych śrub.

Rozmiar grotu

Rozmiar grotu bitu ma istotne znaczenie w kontekście dopasowania go do gniazda śruby. Zawsze należy jak najprecyzyjniej dopasowywać rozmiar bitu do rozmiaru śruby, ponieważ dzięki temu zwiększymy powierzchnię styku i ograniczymy ryzyko uślizgu bitu, a tym samym wyrobienia gniazda śruby. Rozmiar grotu uzależniony jest głównie od typu bitu. Niektóre z końcówek – np. Philips, Torx lub Pozidriv – oznaczają rozmiar grotu indywidualnym kodem.

Typ mocowania

Końcówka do wiertarko-wkrętarki lub wkrętarki mocowana jest najczęściej systemem sześciokątnym o wymiarze 1/4". Niemniej, niektóre z końcówek - np. Pozidriv lub Philips mogą być dopasowane do typu mocowania M4, M5 lub M6. Dlatego też przed wybraniem bitu, należy określić typ mocowania w posiadanej wkrętarce lub wiertarko-wkrętarce. Jeśli jednak wybierzemy nieprawidłowy bit, pamiętajmy, że na rynku dostępne są specjalne adaptery zwiększające zakres kompatybilności końcówek z elektronarzędziami.

Zgodność z normami

Zawsze warto wybierać bity, których jakość wykonania oraz wymiary zostały potwierdzone stosownymi atestami i certyfikatami. Poszukując dobrych końcówek, należy zwrócić uwagę, czy wyroby spełniają normę DIN ISO 1173-D 6,3.

Końcówki do wkrętarki dla najbardziej wymagających

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszym bogatym asortymentem końcówek do wkrętarek i wiertarko-wkrętarek. Jeśli mają Państwo pytania lub wątpliwości, służymy fachowymi poradami i doradztwem w zakresie doboru odpowiednich produktów z naszej oferty. Nasi doradcy służą Państwu kompleksowym wsparciem na każdym etapie współpracy. Zapraszamy również do sprawdzenia naszych pozostałych kategorii produktowych.