klucze nastawne

Dokręcanie śrub i nakrętek o dużych średnicach wymaga zastosowania kluczy nastawnych – narzędzi wyróżniających się dużym, regulowanym rozstawem szczęk, pozwalającym na chwycenie nawet sporej wielkości części. W naszej ofercie znalazły się klucze nastawne o bardzo wielu zastosowaniach, uniwersalne, z obrotową szczęką i przeznaczone do nakrętek wymagających dużego rozstawu szczęk czy klucze z wąskimi szczękami, którymi można pracować w miejscach bardzo ciasnych. Szczególnie polecamy klucze nastawne z serii Ergo produkowane przez firmę Bahco, to jedne z najlepszych kluczy nastawnych do zastosowań przemysłowych na rynku. Ciekawym rozwiązaniem sa również samonastawne klucze serii Joker 6004 firmy Wera.


Choć klucze nastawne kojarzą się głównie z instalacjami hydraulicznymi i ciepłowniczymi, to z powodzeniem korzystają z nich nie tylko hydraulicy, lecz także szeroka grupa monterów, instalatorów oraz służba utrzymania ruchu, mechanicy czy domowi majsterkowicze. Oferujemy Państwu profesjonalne narzędzia nastawne, które mogą okazać się niezastąpione podczas różnego rodzaju prac monterskich, naprawczych czy instalatorskich. Zapraszamy do sprawdzenia asortymentu naszego sklepu.

Rodzaje kluczy nastawnych

Klucz nastawny występuje w wielu wariantach. Wśród najpowszechniej wykorzystywanych kluczy należy zaliczyć przede wszystkim klucze szwedzkie, angielskie, francuskie i tzw. żaby.

Klucz angielski

Klucze angielskie składają się z rękojeści zwieńczonej nieruchomą górną szczęką. Dolne szczęki poruszane są za pomocą śruby nastawnej i mogą być dodatkowo wyposażone w blokadę zacisku zwiększającą komfort pracy. Klucze angielskie doskonale sprawdzają się podczas różnego rodzaju prac polegających na przykręcaniu śrub, nakrętek i zaworów.

Klucz szwed

Klucz nastawny szwedzki to kolejne wyjątkowo popularne narzędzie, którego konstrukcja zbliżona jest do konstrukcji kombinerek. W przypadku tego klucza obydwie szczęki są ruchome i pozycjonowane za pomocą poziomej śruby nastawnej. Klucze szwedzkie to kolejne niezwykle wygodne narzędzia ręczne, które sprawdzą się nie tylko w hydraulice, ale wszędzie tam, gdzie konieczne jest sprawne przykręcanie i odkręcanie różnego rodzaju nakrętek i śrub.

Klucz francuski

Klucze francuskie to bardziej masywne klucze nastawne, w których uchwyt i śruba nastawna zamontowane są bezpośrednio między szczękami. W tego typu narzędziach szczęki umieszczone są jedna pod drugą, a regulacja ich rozstawu realizowana jest poprzez kręcenie uchwytem klucza. Narzędzia te stosuje się głównie do odkręcania i przykręcania śrub, rur i nakrętek o dużych średnicach.

Jak odpowiednio dobierać klucze?

Przed wyborem klucza nastawnego, konieczne jest sprecyzowanie rodzaju prac, do których narzędzie będzie wykorzystywane. Na tej podstawie należy dobrać typ klucza, a także określić jego rozstaw szczęk oraz długość całkowitą. Poza tym warto zwrócić uwagę na dodatkowe rozwiązania konstrukcyjne zastosowane przez producenta.

Rozstaw szczęk klucza determinuje maksymalny zakres nakrętek, rur, śrub i innych elementów, które będą mogły być za jego pomocą dokręcane i odkręcane. Standardowo klucze oferowane w tej kategorii zapewniają rozstaw szczęk w zakresie od 7–10 mm do nawet 55 mm.

Długość całkowita klucza jest parametrem, który wpływa na dwa aspekty. Po pierwsze im dłuższe narzędzie, tym trudniej będzie nim manewrować w ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Z drugiej strony większa długość ułatwi i przyśpieszy pracę, gdy tego miejsca będzie odpowiednio dużo.

Poza tym długość całkowita klucza determinuje długość dźwigni, z jaką będziemy działać na śruby i nakrętki podczas pracy, a to bezpośrednio przełoży się na moment obrotowy i siłę dokręcania oraz odkręcania. Z tego też względu długość całkowita, jaką charakteryzuje się narzędzie, powinna być dokładnie dobrana do rodzaju i miejsca wykonywanych prac. Standardowo mieści się ona w granicach od 117 do nawet 455 mm.

Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą pełną ofertą kluczy nastawnych. Oferujemy bogaty asortyment, który składa się z wyłącznie najlepszej jakości produktów pochodzących od sprawdzonych i uznanych producentów. W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.