ściski stolarskie, ślusarskie, ciesielskie i dociski kolanowe

W warsztacie, gdzie nie tylko się tnie, piłuje frezuje czy spawa, ale również na różne sposoby obrabia, łączy i wykańcza, ważne miejsce zajmują ściski śrubowe, dźwigniowe oraz ściski z przekładnią, rewelacyjnie sprawdzające się w miejscach o utrudnionym dostępie. To one pozwalają utrzymać obrabiany element w określonym położeniu - pod warunkiem, że są to narzędzia dobrej jakości. Wśród nich znajdują się także szybkomocujące dociski kolanowe pionowe i poziome z różnymi rodzajami podstawy. Szeroka gama sprawdzonej jakości ścisków ślusarskich, ścisków stolarskich, ścisków pełnopowierzchniowych i ścisków ciesielskich sprawia, że każdy stolarz, cieśla, ślusarz czy spawacz znajdzie tu rozwiązanie doskonale wpisujące się w jego potrzeby. 


Na co zwrócić uwagę przy doborze ścisku?

Przy wyborze ścisku powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj i kształt ściskanego materiału. Ściski stolarskie służą do obrabiania przedmiotów drewnianych a ściski ślusarskie do przedmiotów metalowych. Główną różnicą jest wykończenie szczęk – miękkie lub twarde (stalowe). Gdy w ścisku ślusarskim umieścimy drewniany przedmiot możemy go uszkodzić. Dlatego przy obróbce drewna lepiej korzystać ze ścisku stolarskiego, wyposażonego w specjalnie wykończone szczęki.

Ważna jest także konstrukcja ścisku, jego rozmiary, a także siła docisku, od której uzależniona jest skuteczność naszej pracy. Przy zakupie ścisku stolarskiego warto zwrócić uwagę na elementy, z jakich ścisk jest zbudowany. Ścisk stolarski powinien posiadać wygodną rękojeść, pokrytą miękkim materiałem – ułatwia ona dokładne dokręcanie przedmiotów. Warto także zabezpieczyć dociskany przedmiot przed zniszczeniem stosując nakładki ochronne na szczęki ścisku stolarskiego. 

W sprzedaży występują ściski różnego typu regulowane za pomocą specjalnej śruby, przekładni lub dźwigni.