strugi akumulatorowe

Strug do drewna to podstawowe narzędzie stolarskie, które może okazać się przydatne nie tylko w rękach wprawionego stolarza. Akumulatorowy strug ręczny pozwala sprawnie i precyzyjnie obrabiać materiały drewniane poprzez skrawanie, znajdując szerokie zastosowanie w tworzeniu wpustów i wrębów czy wyrównywaniu płaszczyzn lub elementów konstrukcyjnych. W tej kategorii oferujemy szeroką gamę produktów wchodzących w skład profesjonalnych akumulatorowych strugów do drewna. Zapraszamy do sprawdzenia naszego asortymentu.


Do czego służą akumulatorowe strugi stolarskie?

Strug stolarski to dość stare narzędzie ręczne składające się z noża do drewna osadzonego w dużym, prostokątnym korpusie wykonanym z drewna. Przesuwanie struga do drewna od siebie umożliwia skrawanie cienkiej warstwy materiału, a ruch do siebie usuwa wióry zebrane przez narzędzie. Stolarze (i nie tylko) wykorzystują strug ręczny przede wszystkim do cieniowania, fazowania i kształtowania elementów drewnianych.

Dokładnie takie samo zastosowanie mają ręczne strugi zasilane elektrycznie. Z tą jednak różnicą, że narzędzia te oferują możliwość wykonywania prac skrawających o wiele, wiele szybciej, przy jednoczesnym zapewnieniu operatorowi struga możliwie największy komfort pracy oraz jej bezpieczeństwo.

Obecnie akumulatorowy strug ręczny znajdzie zastosowanie w profesjonalnym zakładzie stolarskim, w przedsiębiorstwie produkującym meble oraz w wielu specjalistycznych firmach działających w sektorze produkcyjnym i usługowym. Z powodzeniem strugi sprawdzą się także w półprofesjonalnym i amatorskim użytku w garażach i domach.

Jak prawidłowo wybrać strug ręczny?

Wybierając strugi do drewna, należy zapoznać się z ich parametrami technicznymi. Mają one fundamentalny wpływ na to, jak wydajny i efektywny okaże się strug w trakcie pracy. Do najważniejszych aspektów technicznych tego typu produktów zaliczyć należy przede wszystkim: szerokość głowicy, głębokość strugania, rodzaj silnika, prędkość obrotową na biegu jałowym oraz parametry akumulatorów.

Szerokość głowicy

Strugi wyposażone są w głowice tnące, na których zamontowane są noże do drewna. Szerokość głowicy determinuje szerokość strugania. Strugi powinny być tak dobrane pod względem tego parametru, aby umożliwiać wygodne skrawanie materiału. Zatem szerokość głowicy należy dobierać do rodzaju prac i wielkości obrabianych elementów.

Głębokość strugania

Kolejnym kluczowym parametrem wpływającym na użyteczność i funkcjonalność narzędzia jest głębokość skrawania. Strugi elektryczne zazwyczaj umożliwiają struganie drewna na głębokość od 2 do 4 mm, co w zupełności wystarcza do jednocześnie efektywnej i precyzyjnej pracy. Wybierając narzędzie, warto także zweryfikować, czy umożliwia ono płynną regulację głębokości strugania.

Rodzaj silnika

Jeszcze kilkanaście lat temu na rynku królowały elektronarzędzia wyposażane wyłącznie w elektryczne silniki szczotkowe. Charakteryzowały się one niższym kosztem produkcji, co kształtowało atrakcyjną cenę elektronarzędzi. Niemniej jednostki te zapewniały gorsze parametry elektryczne oraz krótszą żywotność.

Powoli na rynku zaczęły dominować elektronarzędzia i urządzenia wyposażane w bezszczotkowe (indukcyjne) silniki elektryczne, które, choć są nieco droższe w produkcji, to zapewniają o wiele lepszą moc, wydajność, efektywność, a także znacząco niższy pobór energii elektrycznej. Co więcej, silniki te są bardziej żywotne i zapewniają stabilniejsze parametry pracy.

Wybierając strug ręczny, warto zainwestować w sprzęt wyposażony w nowoczesny silniki indukcyjny, który zapewni optymalne parametry pracy urządzenia.

Prędkość obrotowa na biegu jałowym

Duża prędkość obrotowa na biegu jałowym wpływa na większe tempo strugania i posuwu głowicy z nożem. Zwykle strugi elektryczne zestrajane są tak, aby zapewniać 14000-15000 obr./min, co w zupełności wystarcza do precyzyjnej i dynamicznej pracy.

Zapraszamy Państwa do sprawdzenia naszej atrakcyjnej oferty strugów stolarskich. Oferujemy wyłącznie najlepsze urządzenia pochodzące od sprawdzonych producentów.