klucze dynamometryczne i osprzęt

Tutaj znajdą Państwo szeroką gamę kluczy dynamometrycznych (zarówno ręcznych jak i elektronicznych) oraz akcesoriów (osprzętu) do tych kluczy. Klucze dynamometryczne służą do dokręcania śrub z odpowiednim momentem siły, pozwalają uniknąć efektu przeciągnięcia śruby.


W tej kategorii produktowej prezentujemy Państwu dokładnie wyselekcjonowane klucze dynamometryczne pochodzące od renomowanych i uznanych marek. Każdy klucz dynamometryczny dostępny w naszej ofercie doskonale sprawdzi się zarówno podczas standardowych prac polegających na dokręcaniu felg w aucie czy karbonowych elementów w rowerze, jak i do specjalistycznych prac wymagających odpowiedniej precyzji i momentu dokręcania. Zapraszamy do zapoznania się z naszym szerokim asortymentem kluczy dynamometrycznych.

Dlaczego warto zainwestować w klucz dynamometryczny?

Klucze dynamometryczne są narzędziami, które wciąż nie są zbyt popularne wśród majsterkowiczów i hobbystów. Jednocześnie, ze względu na dynamiczny rozwój materiałów oraz konstrukcji implementowanych w pojazdach, budownictwie czy w sektorze instalatorskim, klucze dynamometryczne stają się coraz bardziej niezbędnym elementem wyposażenia zarówno specjalistów, jak i hobbystów.

Dzięki kluczowi dynamometrycznemu możliwe jest dokręcanie śrub z odpowiednim momentem, czyli z odpowiednią siłą. Wiele materiałów – np. karbon, tytan czy aluminium wymaga dokręcania z precyzyjnie dobranym momentem siły. Podobnie z wieloma połączeniami materiałów – np. aluminium ze stalą czy aluminium z karbonem.

Zbyt słabe dokręcenie śruby skutkować będzie powstaniem luzów na łączeniu. Z kolei zbyt mocne dokręcenie śruby może skutkować jej przeciągnięciem oraz w skrajnych przypadkach zniszczeniem materiału – np. karbonu. Z tego też względu zastosowanie klucza dynamometrycznego jest wielokrotnie niezbędne, aby móc odpowiednio mocno i bezpiecznie przykręcić dane elementy montażowe.

Na co zwrócić uwagę, wybierając dynamometryczny klucz?

Choć pozornie klucze dynamometryczne nie są przesadnie skomplikowanymi narzędziami, to wybór tego rodzaju kluczy ręcznych musi być poprzedzony dokładną i wnikliwą analizą własnych potrzeb oraz rodzaju prac i śrub, które zamierzamy przykręcać. Poza tym narzędzia tego typu dzielą się ze względu na konstrukcję oraz parametry techniczne.

Wśród najważniejszych aspektów, które należy określić, dobierając narzędzia dynamometryczne, należy zaliczyć: rodzaj klucza, rozmiar mocowania nasadek, zakres pracy, skalę regulacji nastawy oraz szerokość głowicy.

Rodzaj narzędzia

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kluczy dynamometrycznych dostosowanych do rodzaju i specyfiki wykonywanych prac montażowych i łączeniowych. Dlatego też zupełnie inne klucze spotkamy w zakładach mechaniki pojazdów, a inne w serwisach rowerowych czy w przydomowych warsztatach.

Wśród najpowszechniej stosowanych rodzajów kluczy dynamometrycznych zalicza się klucze wychylne, mechaniczne, wskazówkowe, łamane, wyzwalane, sprzęgłowe oraz elektroniczne.

Klucze mechaniczne są zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem tego typu narzędzi. Są one oparte na konstrukcji grzechotki, a po uzyskaniu określonego momentu podczas dokręcania, wydają charakterystyczny klik. Najczęściej konstrukcję mechaniczną ma klucz dynamometryczny płaski.

Klucz dynamometryczny wskazówkowy dokręca śruby na podstawie momentu wskazywanego przez wychylną wskazówkę zamontowaną na rączce klucza. Tego typu narzędzia zapewniają dokładność na poziomie ok. 6%.

Klucz dynamometryczny elektroniczny jest jednym z najdokładniejszych tego typu narzędzi. Jego dokładność wynosi ok. 2-4%. Poza tym tego typu sprzęt pozwala na zapamiętanie nastaw i może zgrywać dane na komputery i inne urządzenia za pomocą różnorodnych portów.

Zakres pracy

Poza rodzajem klucza niezwykle istotny jest zakres ich pracy. Z reguły im węższy zakres, tym klucz jest w stanie zapewnić większą dokładność. Najczęściej tego typu narzędzia pozwalają na dokręcanie śrub z momentem w zakresie od 60 do nawet 300 Nm. Oczywiście wartości te zależą od rodzaju klucza oraz jego przeznaczenia. W naszej ofercie znajdują się klucze z nastawą już od 1 Nm do 2500Nm

Regulacja nastawy

Regulacja nastawy powinna pozwalać na jak dokładniejsze dobranie siły przykręcania. Im płynniejsza regulacja nastawy, tym lepiej. Zwykle skala kluczy cechowana jest co 2,0-1,0 Nm.

Zapraszamy Państwa do sprawdzenia naszej pełnej oferty narzędzi ręcznych!