lasery krzyżowe i obrotowe

Akumulatorowe, samopoziomujące lasery krzyżowe i obrotowe przydają się podczas prac konstrukcyjnych do precyzyjnego wyznaczania linii budowy ścian, wysokości ścian czy montażu sufitów podwieszanych. Używane są również podczas prac budowlanych i wykończeniowych, przy kładzeniu płytek ceramicznych czy wyznaczaniu przebiegu instalacji elektrycznych i kanalizacyjnych. W kategorii narzędzi pomiarowych laserowych znajdują się m.in. liniowe lasery krzyżowe, lasery obrotowe, lasery samopoziomujące, podłogowe lasery liniowe i samoniwelujące lasery wieloliniowe. Oferujemy różne zestawy laserów zawierających m.in. detektory, piloty zdalnego sterowania laserem, trójnogi, łaty pomiarowe, okulary i wiele innych pomocnych akcesoriów. Laser krzyżowy to nieoceniony instrument pomiarowy wykorzystywany również przez ekipy remontowo-budowlane oraz innych specjalistów wykonujących pomiary przestrzenne wewnątrz oraz na zewnątrz obiektów budowlanych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą ofertą profesjonalnych laserów krzyżowych.


Czym jest laser krzyżowy?

Laser krzyżowy to nieco bardziej zaawansowana technologicznie i oferująca szerszą funkcjonalność poziomica laserowa. Laser liniowy krzyżowy wysyła dwie lub więcej wiązek światła laserowego, które pozwalają na określenie pionów i poziomów, kątów, spadków oraz wielu innych wymiarów niezbędnych podczas profesjonalnych prac budowlanych, remontowych i wykończeniowych w każdego rodzaju obiektach budowlanych.

Szeroka funkcjonalność, wysoka precyzja i kompaktowe gabaryty, którymi odznaczają się lasery krzyżowe powodują, że produkty te coraz częściej stosowane są zamiast standardowych poziomic laserowych - zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów prac remontowo-budowlanych, którzy wykańczają własny dom czy mieszkanie.

Laser krzyżowy - jaki wybrać?

Na rynku znaleźć można zróżnicowane instrumenty pomiarowe o różnorodnych parametrach, funkcjonalnościach czy zastosowaniu. Wybierając produkty tego typu, należy dokładnie określić swoje potrzeby, specyfikę planowanych prac, a także wymagania względem laserów krzyżowych.

Konsumenci mogą przebierać w ofercie laserowych instrumentów pomiarowych. Dziesiątki modeli laserów krzyżowych, poziomic, dalmierzy czy niwelatorów sprawiają, że dobranie odpowiedniego narzędzia o odpowiednich parametrach wymaga dokładnego określenia swoich potrzeb.

Gdzie będą wykonywane pomiary?

Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrać laser budowlany, zadaj sobie kilka pytań, które pozwolą Ci lepiej zidentyfikować swoje potrzeby oraz dobrać idealny sprzęt, który je spełni. Przede wszystkim należy zastanowić się, gdzie będą wykonywane pomiary za pomocą tego typu produktu. Linie emitowane przez lasery krzyżowe mają ograniczoną widoczność, wobec czego mogą nie być widzialne w nazbyt nasłonecznionych pomieszczeniach czy na zewnątrz obiektów budowlanych. Z tego względu wykonując pomiary na zewnątrz, warto wyposażyć się w odbiornik laserowy zwiększający widoczność wiązki laserowej.

Istotne jest także sprecyzowanie wielkości obszaru, na którym będą wykonywane pomiary. Narzędzia laserowe mają ograniczony zasięg. Z tego powodu w dużych pomieszczeniach warto stosować odbiorniki sygnału, a na zewnątrz czujniki wiązki laserowej.

Jakiego urządzenia potrzebujesz?

Wiedząc już, w jakich warunkach przestrzennych i lokalizacyjnych będziesz dokonywał pomiarów, powinieneś zastanowić się, jakiego dokładnie urządzenia szukasz, a w szczególności, ile i jak długich wiązek laserowych potrzebujesz. Rodzaj oraz długość linii emitowanych przez lasery budowlane ma kluczowe znaczenie w codziennej pracy. Najtańsze instrumenty laserowe emitują jedną poziomą i jedną pionową linię przecinające się pod kątem prostym z kątem wyświetlania do 180o.

Do bardziej wymagających prac warto zastosować lasery wieloliniowe, które wyświetlają od trzech do nawet 8 linii w pionie i poziomie przecinających się pod różnymi kątami. Sprzęt tego typu zwykle określa się również jako laser obrotowy. Emisja wielu linii oraz możliwość sprawnego obracania głowicy lasera pozwalają na komfortowe i efektywne wykonanie niemal każdych prac z należytą precyzją.

Poza liczbą i rodzajem linii zwróć uwagę, czy sprzęt posiada funkcję samopoziomowania za pomocą kompensatora magnetycznego oraz czy umożliwia wyznaczanie linii skośnych. Taki tryb pracy umożliwia m.in. dokładne osadzanie poręczy schodów czy na układanie glazury pod skosem.

Lasery krzyżowe i ich kluczowe parametry

Poza określeniem swoich potrzeb i skonfrontowaniem ich z funkcjonalnością i konstrukcją instrumentu pomiarowego, należy zapoznać się także z jego najważniejszymi parametrami technicznymi. Zalicza się do nich: zakres pracy lasera, klasa ochrony IP oraz dokładność pomiaru.

Zakres pracy lasera określa, na jakim dystansie będzie widoczna emitowana wiązka. Zwykle urządzenia tego typu zapewniają zakres pracy do 80 m, przy czym z detektorem dystans ten można zwiększyć nawet do 200 m.

Klasa ochrony IP warunkuje to, czy urządzenie będzie mogło być eksploatowane na zewnątrz oraz w niekorzystnych warunkach atmosferycznych - przy dużej wilgotności lub podczas opadów, a także na zakurzonym placu budowy. Jeżeli warunki pracy są niesprzyjające, warto wybrać laser budowlany o klasie ochrony powyżej IP 54.

Dokładność pomiaru podawana jest w mm/m. Oznacza to, że laser może zapewnić dokładność pomiaru do np. 0,5 mm na dystansie jednego metra. Im większa dokładność pomiaru, tym mniejsze ryzyko powstania błędu pomiarowego.

Wybieraj spośród dziesiątek produktów

Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem instrumentów laserowych. Nasz sklep oferuje Państwu wyłącznie najlepsze modele produktów pomiarowych, które spełnią potrzeby najbardziej wymagających specjalistów. W ofercie prezentujemy wyłącznie renomowane marki oraz topowe produkty chętnie wybierane przez polskich specjalistów.